200 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargonuz Ücretsiz!

Elektronik Sigara Parçaları Nelerdir? Nasıl Çalışmaktadır?

Pek çok kişi tarafından tarihin en önemli icatlarından biri olarak kabul edilen ve kullanımıyla gün geçtikçe popüler hale gelen elektronik sigaraların, kullanıcılarına keyif vermesi tercih edilir olmalarının altında yatan en önemli nedenlerden bir tanesi. Alınan keyfi en üst seviyelere çıkarabilmek için ise kullanılan markayı ve ürünü tanımanın yanı sıra elektronik sigara parçaları ve bu parçaların kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak da önem taşıyor.

Elektronik sigara piyasasında farklı markalara ait pek çok elektronik sigara modeli bulunsa bile neredeyse hepsinin kullanım şekli birbiriyle benzerlik taşır. Elektronik sigaraların tüm özelliklerine hakim olmak ise cihazınızın performansını iyileştirmesinin yanı sıra onu daha güvenli bir şekilde kullanmanıza da yardımcı olur.

Eğer elektronik sigara kullanmaya yeni başlayanlardansanız, elektronik sigara parçaları ile ilgili bilgiler vermiş olduğumuz yazımızı dikkatli bir şekilde inceledikten sonra cihazınızı çok daha iyi tanıyacak ve cihazınızı maksimum verim alacak şekilde nasıl kullanabileceğinize dair tüm detaylar hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Elektronik Sigara Parçaları Nelerdir?

elektronik sigara ve elektronik sigara parçaları

Elektronik sigara parçaları cihazlarına göre farklı özelliklere sahip olsa da aslında birbirleri ile benzer yapıya sahiptirler. Bu nedenle cihazınızın markası ne olursa olsun parçalarını kullanım amaçlarına ve yerlerine uygun olarak birbirine monte edip cihazınızı bir süre şar ettikten sonra dilediğiniz kadar e-sigara keyfi sürebilirsiniz.

Elektronik sigarayı oluşturan temel parçalar; ağızlık, likit tankı, hava borusu ve coildir. Bunun dışında deneyimi iyileştirmek adına geliştirilen farklı e-sigara parçaları da bulunmaktadır. Elektronik sigaranızın performansını arttırarak aldığınız zevki daha üst noktalara çıkarmak ise bu parçaları birbiriyle en doğru şekilde birleştirerek olabilir.

Yazımızın devamında elektronik sigara kullanıcıları ya da elektronik sigara kullanmayı düşünen kişiler için bu parçaların ne işe yaradığını ve kullanımı ile ilgili mutlaka bilinmesi gerektiğini düşündüğümüz temel noktalara değineceğiz.

Ağızlık

Drip tip olarak da bilinen ağızlığı, ağzınızın elektronik sigara ile temas ettiği kısım olarak tanımlamak mümkün. En temel elektronik sigara parçaları arasında yer alan ağızlık sayesinde, elektronik sigaradan çıkan buharı içinize çekebilirsiniz. Birçok çeşitli malzemeden üretilebilen ağızlıkların genellikle cam ya da taş materyaller kullanılanları tercih edilmektedir.

Elektronik sigaradan aldığınız zevki daha üst noktalara taşıma konusunda çok büyük bir role sahip olan ağızlıkların içim şeklinize göre pek çok alternatifi bulunur. Bu nedenle tercihinizi size en uygun olan ağızlıktan yana kullanmakta fayda var. Tüm bunlara ek olarak ağızlıklar hijyenin sağlanması noktasında da önemli bir görev üstleniyor. E-sigara kullanımınız sırasında sürekli olarak doğrudan temas halinde olduğunuz bu parçayı ve cihazı olabildiğince sık temizlemekte fayda var.

Elektronik sigara temizliği ile merak ettiklerinize Hijyenik Bir Kullanım için Elektronik Sigara Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Likit Tankı

dumanlı bir alanda masada elektronik sigara ve likit var

En temel elektronik sigara parçalarından bir diğeri de likit tankıdır. Koruyucu bir hazne görevi gören likit tankları genellikle içerideki sıvıyı görebilmeniz için cam ya da metal olarak üretilir. Likit tankının içerisinde polietilen glikol, eloteresit, su, rodinol ve çeşitli aroma özlerini içeren likitler bulunur. Elektronik sigaranın çalıştırılmasıyla birlikte likit tankı ısınır ve kullandığınız aromalı ya da sade likitler buharlaşarak sizinle buluşur. E-likiti buharlaştıran atomizer ve coil parçaları da likit tankının içerisinde yer alır.

Atomizer

Atomizerler, likit tankı, ağızlık ve coil gibi elektronik sigara parçalarının yer aldığı en üstteki bölümdür. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, likit tankında bulunan e-likit, atomizer sayesinde buharlaşır ve elektronik sigara içimi bu noktada keyif dolu bir eyleme dönüşür. Atomizerler elektronik sigara modellerine göre farklı çeşitlerde tasarlanabilmektedir.

Temelde RDA, RTA ve RBA olarak üç farklı çeşidi bulunan atomizerlerin çalışma mantığı aynı olsa da elektronik sigara kullanıcılarının beklentilerine göre farklı performanslar göstermektedirler.

Atomizerler hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Atomizer Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Coil

yakın çekim coil görseli

Elektronik sigaranın bir diğer ana parçası olan coili aynı zamanda iç atomizer olarak da tanımlamak mümkün. Pamuk ve telden meydana gelen coil, çok küçük bir parçadır. Elektronik sigaranın buhar oluşturması sırasında likit öncelikle coil pamuğunu ıslatır. Ardından da coil pamuğundaki ıslaklık tele de bulaşır. Son olarak elektronik sigaranin ateşlenmesiyle birlikte de pamuktaki likit buharlaşır.

Atomizerler gibi kullanım şekline bağlı olarak iki farklı coil türünden söz etmek mümkündür. Piyasada hazır coiller bulunduğu gibi, kullanıcıların kendi kendine sarım yaparak kullandığı coiller de vardır.

Mod

Mod aslında adından da anlaşılabileceği gibi elektronik sigaralar yanmadan önce ısı ayarının sağlandığı bölümdür. Üzerinde çeşitli tuşların bulunduğu modlar, cihazın gövde kısmını oluşturmaktadır. Buhar sıcaklığının belli bir sınırın üzerine çıkması ise coil pamuğunun yanmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle e-sigara kullanımı sırasında modun üzerindeki gösterge panelinde sıcaklık 230 dereceye sabitlendikten sonra daha düşük sıcaklık modlarında çekim yapılmalıdır. Aksi takdirde atomizerin içinde yer alan coilin yanması durumunda çektiğiniz buhar boğazınızı rahatsız edecektir.

Hava Borusu

elinde elektronik sigara tutan bir adam

İçinize çektiğiniz elektronik sigara buharının cihaz içindeki geçişini sağlayan boşluk, hava borusu olarak adlandırılır. Daha kaliteli bir e-sigara deneyimi için buharı içinize çekerken daha yumuşak davranmanız likitin ısınma seviyesini en ideal noktada tutar. Bu sayede de likit hava borusundan ısınmış ve buharlaşmış bir şekilde geçer.

Elektronik Sigara Türkiye ailesi olarak bugünkü içeriğimizde sizlere elektronik sigara parçaları ve çalışma şekilleri hakkında bilgiler verdik. Verdiğimiz bilgiler ışığında elektronik sigara keyfinizi en üst noktalara taşıyabilmeyi umuyoruz.

Ek olarak elektronik sigara deneyiminizi gerçek anlamda etkileyecek olan bir diğer konumuz Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Yorum bırakın

Elektronik Sigara Türkiye
Logo
Yeni Kullanıcı Oluştur
Reset Password