200 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargonuz Ücretsiz!

Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır? (Kapsamlı Rehber)

Elektronik sigara; tütün dumanına duyulan bağımlılıktan kurtulmak ya da cihazdaki aromalar nedeniyle farklı tatlar arayanlar için önemli bir alternatif oluşturuyor. Tüm dünyada özellikle gençlerin ilgisini çeken bu cihaz, bizde de aynı seyri yaşıyor.

Uzun bir süredir hayatımızda olan elektronik sigaralar, dünya üzerinde pek çok kişinin keyifli ve eğlenceli zaman geçirmek için tercih ettiği ürünlerden.

Buna karşın elektronik sigaralara ilgi duyan ve bu keyfi henüz tatmamış olan kişiler de mevcut. Esigara kullanmaya başlamayı düşünenlerin zihinlerinde benzer soru işaretleri olduğunu söylemek mümkün.

Bu doğrultuda, elektronik sigara nasıl kullanılır sorusunun da bunlardan biri olduğunu iddia etmek yanlış olmayacaktır.

Elbette hangi marka elektronik sigara daha kaliteli, elektronik sigaralar gerçek sigaraya oranla daha mı güvenli, elektronik sigara satış yerleri nerelerdir gibi sorular da bu deneyime yeni başlayacaklar için yanıtlanması gereken sorular arasında.

Biz bugünkü içeriğimizde sizler için elektronik sigara nasıl kullanılır sorusuna yanıt bulacağız.

Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

Elektronik sigaralar, kullanıcı ihtiyaçları beklentileri doğrultusunda hemen her gün geliştirilmeye devam etmektedir.

Yeni teknolojilerin de yardımıyla gün geçtikçe daha kullanıcı odaklı hale gelmeyi sürdüren elektronik sigaralar her ne kadar çeşitlense de temel olarak benzer parçalara ve benzer kullanımlara sahiptir.

Marka ve modele göre parçalar ve cihaz kullanımı değişkenlik gösterebilse de yine de temel noktaları öğrendikten sonra elektronik sigara nasıl kullanılır sorusunu yanıtlamak sizin için hiç de zor olmayacaktır.

Peki gerçekten elektronik sigara nasıl kullanılır? Öncelikle buhar keyfine başlamak için uzun mesailer harcamak zorunda olmadığınızı belirtmekte fayda var.

Oldukça basit adımlarla kısa sürede kullanıma başlayabileceğiniz elektronik sigaranızı satın aldıktan sonra 5 adımda bu konuda artık deneyim sahibi olabileceğinizi söyleyebiliriz.

İşte elektronik sigara kullanmak için atılması gereken adımlar…

1. Kutudan Çıkan Parçaları Birleştirin

elektronik sigara nasıl kullanılır, Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır? (Kapsamlı Rehber) Elektronik sigara parçalarını muhafaza eden kutuyu açtıktan sonra çıkan parçaların montajı ile ortaya çıkan cihaz, artık girdiğiniz her ortamda en yakın arkadaşınız olacak.

Bu doğrultuda, pakette yer alan en temel parçaların batarya, atomizer, likit tankı, çekim tuşu ve şarj aparatları olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Sözünü ettiğimiz parçalar, elektronik sigaranızın çalışmasını sağlayan ana parçalardır. Dolayısıyla marka ve modele göre farklı biçimlere sahip olsalar da mutlaka pakette yer alacaklardır.

Elektronik sigara kullanmaya başlamak için bu cihazları işlevlerine uygun şekilde birleştirmeniz gerekiyor.

Elektronik sigara parçaları ve işlevleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Tüm Prensipleriyle ESigara Nasıl Çalışır? başlıklı içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

2. Elektronik Sigaranızı Şarj Edin

Birçok elektronik cihazda olduğu gibi elektronik sigaraları kullanabilmek için de şarj etmek, yani yeterli enerjiye sahip olmasını sağlamak gerekiyor.

Fakat elektronik sigaraların marka ve modeline göre şarj etme yöntemi değişebiliyor. Kimi cihazlar pillerle çalıştığı için yalnızca pilleri şarj etmek yeterli olabiliyorken kimileri de USB kablo yoluyla şarj edilebiliyor.

USB kabloya sahip olan esigaraları bilgisayar, araç kiti, powerbank ve hatta TV yoluyla şarj etmek dahi mümkün olabiliyor.

Bunlara ek olarak bazı esigaraların dahili pillerini şarj etmek için de cihazla birlikte gelen platformu kullanmak gerekebiliyor.

Şarj etme teknikleri farklılaşsa bile elektronik cihazınızı kullanmadan önce şarj etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde cihazınızı çalıştırmanız mümkün olmayacaktır.

3. Elektronik Sigara Likit Dolumunu Yapın

elektronik sigara nasıl kullanılır, Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır? (Kapsamlı Rehber) Elektronik sigara likiti olarak adlandırılan ve içeriğinde PG (Propilen Glikol), VG (Bitkisel Glikol) ve nikotin bulunan bu sıvılar, standart sigaralara benzer bir deneyim yaşamanızı sağlıyor.

Esigara kullanırken içinize çektiğiniz her nefeste likitin ısınması sonucu buharla karşılaşıyorsunuz. Likitler ihtiyaç ve zevklerinize göre farklılaşabiliyor.

Değişik aromalara sahip likit çeşitlerinin yanı sıra sigara deneyimine daha fazla benzeyen bir kullanım isteyenler için nikotin oranı fazla olan likitler de bulunabiliyor.

Üstelik elektronik sigara kullanıcıları kendi istedikleri şekilde likitler de hazırlayabiliyorlar. Esigara deneyiminde önemli bir rol oynayan likitlerin esigarayı kullanmaya başlamadan önce likit tankına doldurulması gerekiyor.

Hazneye yeteri kadar likit doldurulduktan sonra ise bir sonraki aşamaya geçmek için önünüzde hiçbir engel kalmıyor.

4. Tuş Kilidini Açın

Bazı elektronik sigara modelleri, kullanıcının bir yanlışlık sonucu cihazı çalıştırıp olumsuz durumlar yaşamaması için tuş kilidi bulunduruyor.

Bu nedenle tuş kilidini açmadan cihazı kullanmak mümkün olmayabiliyor. Tuş kilidi ürünün markasına göre farklı şekillerde olsa da genellikle çekim butonunun birkaç saniye boyunca basılı tutulması veya butona birkaç defa basılması sonucunda kaldırılabiliyor.

Tuş kilidinin kalkıp kalkmadığını ise ekran üzerindeki ışıklardan anlayabilmeniz mümkün.

5. Keyfi İçinize Çekin

elektronik sigara nasıl kullanılır, Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır? (Kapsamlı Rehber) Tüm adımlar tamamlandıktan sonra artık hazır sayılırsınız. Son olarak ağızlık olarak bilinen parçayı dudaklarınızın arasına alıp elektronik sigaranızın buhar üretebilmesi için içinize çekmeniz yeterli olacaktır.

Eğer daha önce geleneksel sigaralardan kullandıysanız, zaten son işlem size tanıdık gelecektir. Ancak nefes alırken aynı anda cihazın çekim butonu basmanız gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim. Eğer nefes alma ve butona basma hareketlerini eş zamanlı olarak yapmazsanız ağzınıza sıvı gelebilir.

Bu da esigara deneyiminizi sekteye uğratabilir. Bu arada daha güvenilir bir esigara deneyimi sağlayan çekim butonu hemen her cihazda bulunduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Artık elektronik sigara nasıl kullanılır biliyorsunuz.

Elbette her geçen gün yenilenen ve sürekli olarak gelişen e-sigara dünyasında öğrenilebilecek daha pek çok şey var. Fakat şu anda esigara kullanmaya başlamak için gerekli olan temel bilgiye sahipsiniz.

Şimdi ihtiyacınız olan sizin için ideal elektronik sigaraya ve likitlere sahip olmak. Hepsi bu!

Elektronik Sigara Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken Özellikleri

Modern dünyanın bir neticesi ve gittikçe popülerliği de artan e-sigaranın düzeneği ve çalışma mantığını anlamak aslında oldukça kolay. Elektrik ile likitin yanmasını ve buharlaşmasını sağlayan bir atomizer, bitkisel sıvılardan elde edilen ve az da olsa nikotin içeren sıvı haldeki likit ve cihazın çalışmasını sağlamak için kullanılan batarya e-sigaranın çalışması için gerekli unsurlardır.

E-sigara kullanıcıları tıpkı normal bir sigara ya da nargilede olduğu gibi nefes almaktadır. Bu soluma, cihazdaki “likit” adını verdiğimiz sıvının ısıtılması ve bu sıvının bir buhara dönüştürülmesi için atomizeri harekete geçirir.

Bu buharın ağızlıktan solunması, akciğerlere nikotin verir ve kullanıcı, bir sigara dumanı bulutu gibi görünen buharı dışarı çıkarır.

elektronik sigara kullanan kişi

Elektronik sigara kullanıcıları, geleneksel tütün içenlerle aynı duyguların çoğunun tadını çıkardıklarını söylüyorlar. Peki ya e-sigara satışı nasıl bir sistemle gerçekleşiyor?

E-sigara şirketleri ürünlerini perakende mağazalarda sunmakla beraber, aynı zamanda giderek daha fazla online olarak da satmaktadır.

Çok çeşitli modeller ve markalar mevcuttur. Bazıları tütün sigaralarının görünümünü taklit ederken, diğerleri de puro, pipo ve hatta kalemler gibi görünür.

Elektronik Sigara Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

elektronik sigara kullanan kadın

Elektronik sigara kültürü üzerine; yapılan araştırma ve istatistiklerden elde edilen sayısız bilgi var. Bu bilgiler çeşitlilik göstermekle birlikte hemen hepsinin bir ortak noktası var: e-sigara geleneksel tütün ürünlerinden büyük oranda daha zararsız ve sigarayı bırakmada fevkalade bir yardımcı.

Neden derseniz, tütünü bırakmada en çok zorlanılan nokta aslında fiziksel değildir. Psikolojik algıyı kırmak, nikotin ihtiyacını karşılayamayan bir bedene karşı gelmekten daha zor.

Bunun sebebini ise uzmanlar sigaradan çıkan dumana bağlıyor.

E-sigaralar, aynen tütün ürünlerinde olduğu gibi dumana benzer bir şekilde buhar çıkarır. Ayrıca likit sayesinde belli orandan nikotin ihtiyacınız da karşılanır.

Ek olarak katran gibi oldukça sakıncalı maddeler e-sigaralarda bulunmaz. Tüm bunlar ufak birer ayrıntı gibi görünebilir ancak tiryakilerin psikolojik bağımlılıklarını kırmak adına son derece etkilidir.

Bu aygıtlarda kullanılan ve nikotin işlevini gören likitler de kendi içlerinde alt başlıklara ayrılır: Gliserol ve Propilen Glikol.

İlki bitkisel içerikli likittir ve sağlık uzmanları tarafından daha makul olduğu söylenenler de bunlardır.

Burada likitin oldukça önemli olmasının bir nedeni de; likidin vücutla buluşan madde olmasından ileri gelir. Bu nedenle hijyenik ya da güvenilir olmayan yerlerden likit temin etmeniz asla önerilmez.

Farklı Modelleri ile Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

Orijinal likitleri alabileceğiniz yerlerse tıpkı elektroniksigaraturkiye.com gibi platform ya da mağazalardır.

Şimdi artık envai çeşit modelden hareketle elektronik sigara nasıl kullanılır görebiliriz.

1) Vaporesso – Luxe SKRR 220W Kit Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

vapresso elektronik sigara nasil kullanilir

Vaporesso – Luxe 220W Kit modeli, Luxe Mod ve SKRR Tankı ile beraber gelir. Bu e – sigara kitinde bulunan Vaporesso Luxe Mod 2 adet 18650 pil ile çalışır, tabii ki piller paketin içeriğine dahil edilmez. Watt gücü ise 5 ila 220 watt arasıdır. Yani maksimum çıkış gücü olarak 220 wattlık bir potansiyeli vardır.

Görünüm olarak estetik bir özelliğe sahip olan modelin dokunmatik ve titreşimli düğmesi de e-sigara için kullanıcısı için bir kolaylık sağlar.

SKRR Tankına bakarsak; soğuk hava akımlarına karşı koruyucudur ve sıcaklık sağlayan dört akışlı hava dağıtım sistemini içerir. 30 x 59.85 mm boyutundaki SKRR Tankına koyabileceğiniz maksimum likit 8.0 ml’dir.

2) SMOK X-Priv 225W TC Kit Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

smok elektronik sigara nasıl kullanılır

Maksimum çıkış gücü 225 watt olan, 8 ml likit kapasiteli, 172 gram ağırlıktan Smok markanın bu model ülkemizde ve dünyada kullanıcıların en çok tercih ettiği modellerin de başında gelir.

Kullanımı rahat olmakla beraber sürekli yanınızda taşıdığınız bir tür aksesuar olduğu için e-sigaranın görünümü de belki sizin için önemlidir.

Bu açıdan bu modelin görünümünün de oldukça kabul gördüğünü söylemek gerek.

3) Vaporesso Swag Kit Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

vaporesso elektronik sigara nasıl kullanılır

Elektronik sigara nasıl kullanılır sorusunun cevabına farklı modellerle anlatmaya devam ediyoruz. Vaporesso Swag Kit; çevre dostu, hijyenik ve sağlam olan IML teknolojisini benimsemiş bir model.

Bir adet 18650 pil ile çalışır ve maksimum çıkış gücü 80 watt eder. 3.5 ml’lik likit kapasitesi, ayarlanabilir taban hava akışı ile fiyat ve performans oranının oldukça takdir edildiği bir model olarak bilinir.

4) Smok Stick Prince Kit 3000mAh Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

smok elektronik sigara nasıl kullanılır

Smok Stick Prince Kit 3000mAh TFV12 Prince tankıyla birleşerek oldukça güçlü bir model olarak karşımıza çıkar. Görünümü ile en çok dikkat çeken şeyse özel altıgen güç düğmesidir.

24.5 x 85 mm gibi bir boyuta sahip olup ağırlığı da 88.5 gr’dır. 8 ml’lik bir tank likit seviyesi ile kullanıcılarının uzun süre yanında olur.

80 W’a kadar çıkış gücüne sahip olan model yenilenmeye ve değişmeye devam ediyor.

5) Smok G-Priv 2 Luxe Edition 230w Kit Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır

elektronik sigara nasıl kullanılır, Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır? (Kapsamlı Rehber)

Smok markanın bu modeli G-Priv 2’nin gelişmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkar. Yapısı G-Priv 2 ile hemen hemen aynı olmakla birlikte TFV12 Prince Tank ile birleştirilerek Akullanıcıların hizmetine sunulur.

Ürün detayına geçmeden önce söyleyelim ki bu model prizmatik görüntüsüyle meşhurdur ve bu özelliği ile kullanıcılarına da iyi bir dokunma, el hissi sağlar.

Maksimum 230 W çıkışlı olup likit kapasitesi de 8 ml’dir.

6) Joyetech RunAbout Pod Mod Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

joytech elektronik sigara nasıl kullanılır

Elektronik sigara nasıl kullanılır artık model model daha iyi görmekteyiz. Farklı, bir yata benzeyen görüntüsüyle ilk görüşte dikkati çeken bu modelin boyutu 117 x 30.5 x 15.5 mm’dir. 77.5 gr ağırlığa sahip olmasının yanı sıra ince tasarımıyla bilinir.

Üreticilerinin de ihtişamlı bir yattan ilham alarak tasarladıkları bu görüntüsüyle diğer modellerin görünümünden farklılaşır. Joyetech RunAbout Pod Mod 2.0 ml likit kapasitesine sahiptir ve bataryası da 480mAh’tır.

7) KangerTech SUBVOD 1300mAh Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

kangertech elektronik sigara nasıl kullanılır

Kalem tipi görünümüyle tanınan model alüminyum alaşım, paslanmaz çelik ve camdan meydana gelir. 0,109 kg ağırlıkta, 1.9 ml likit kapasitesinde ve 1300 mAh batarya gücündedir.

KangerTech daha ince ve yer kaplamayan modeller arasında en çok tercih edilen ürünlerden biridir.

8) Vaporesso Revenger X 220W KİT Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

vapresso elektronik sigara nasıl kullanılır

Vaporesso Revenger X 220W Kiti, çok sevilen ve e – sigaralar arasında oldukça sükse yapan Revenger modelinden sonra üretilmiş yeni bir modeldir.

Bu yeni modelde ateşleme ile ayarlama butonları tıpkı akıllı telefonlar gibi dokunmatiktir. 220 W çıkış gücüne, 100 – 315 derece sıcaklık aralığına sahiptir.

Ayrıca ekranı da 0.96 LED ayarındadır. Ürün 2 adet 18650’lik pillerle çalışır. Vaporesso Revenger X 220W KİT, elektronik sigara nasıl kullanılır bir yana, teknolojinin bu cihazlara yansımasının tipik bir örneği gibidir.

9) Vaporesso Veco Solo Plus Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

vapresso elektronik sigara nasıl kullanılır

Popüler kalem tipli e-sigaralardan biridir. Son teknoloji baz alınarak üretilen atomizeri ile oldukça dikkat çeker, çünkü bu özelliği sayesinde likit ile ilgili yaşanabilecek sorunları neredeyse sıfıra indirgemeyi başarır.

Vapresso Veco Solo Plus modeli 4 ml likit kapasitesi, 3300mAh pil seviyesi ile kalem tipi e-sigara kullanmak isteyenlerin denemekten çekinmemeleri gerekeceği bir modeldir.

10) Smok Mag 225W TC Kit Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

smok elektronik sigara nasıl kullanılır

Elektronik sigara nasıl kullanılır sorusuna her türden modeli örnek göstererek sunduğumuz anlatımın sonlarına doğru geliyoruz. Smok Mag 225W TC Kit modelinin e – sigara sektöründe önemli bir namı var.

Bu da; e – sigara modelleri arasında bugüne kadar tasarlanmış en ergonomik model olmasıdır. TFV12 Prince Tank ile birleştirilerek elde edilen bu ürün 265 gr ağırlığa sahiptir. 225 W’a kadar çıkış gücü elde edebildiğimiz Smok Mag 225W TC Kit’in likit kapasitesi de 8 ml’dir.

Atomizer ile beraber gelen model bu açıdan kullanıcıların likit seviyesini de yüksek oranda karşılar. 2 pille çalışır, 100 ila 315 sıcaklık derecelerine sahiptir.

11) Smok I-Priv 230W Kit Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

Smok I-Priv 230W Kit modeli sesli olarak komut verme özelliğine sahiptir. Yani cihaz açıkça sizi duyar, size cevap verir ve komutlarınızı da yerine getirir. 1 – 230 W aralığına, 100 – 315 sıcaklık derecelerine, sahiptir.

2 adet pille çalışır ve diğer modellerden farklı olarak yalnız 18650 ile değil; 21700 ve 20700 ile de çalışabilir.

Yuvarlık TFT ekranı sayesinde yeni dinamik bir kullanıcı ara yüzüne sahiptir. Yanal ateş anahtarı dediğimiz bölgesi de ergonomik olarak tasarlanmıştır. 95,5 x 56 x 35 mm gibi bir boyutu vardır.

12) Vaporesso Nexus Pod Mod Kit Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

vaporesso elektronik sigara nasıl kullanılır

Bu ürünün temel şartı salt likit ve salt base ile kullanılır olmasıdır. Kullanımı ve taşıması oldukça kolay olması bakımından yalnızca işleve odaklı kullanıcılar için tercih edilebilir bir modeldir.

Likit ile ilgili sızdırma gibi problemler yaşanmayacak kadar düzeneği iyi kurulmuş ergonomik bir üründür.

Likit tankı ayrıca üstten doldurulur ve 2 ml’dir. Hızlı şarj olma özelliğiyle e-sigaranın derhal güç toplamasını isteyenlerin sevdiği bir yapıya sahiptir.

13) SX Mini Mi Class Pod Mod Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

pod mod elektronik sigara nasıl kullanılır

Kalem tipi e-sigara meraklıları için sevilen bir modeldir. Paslanmaz çelikten üretilen SX Mini Mi Class Pod Mod 400mAh pil kapasitesine, 7 ila 13 W arası bir güç dengesine, 1.8 ml likit kapasitesine sahiptir.

LED ekranı, tek ateşleme düğmesi, kolay ve hızlı dolum sistemi ile SX Mini Mi Class Pod Mod sade modeller tercih edenlerin gözbebeği bir ürün olarak karşımıza çıkar.

14) Vaporesso Polar 220W Kit Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

vapresso elektronik sigara nasıl kullanılır

Son model örneğiyle beraber derlememizi noktalayacağız. Artık elektronik sigara nasıl kullanılır, ne tür modeller vardır, nelere dikkat etmek gerekir iyi bir bilgi sahibiyiz ve bu bilgiler ışığında sözgelimi sitemizde oldukça donanımlı bir şekilde e-sigara gezintisine çıkabilirsiniz!

Vaporesso Polar 220W Kit, Vaporesso ailesinin yeni versiyonlarından biridir. Polar TC Box Mod ile

Cascade Baby SE Tankından oluşur. 2 inç büyüklüğünde bir TFT ekranına sahiptir, ergonomik bir tasarımı ve prizmatik, şık bir görünümü vardır.

Maksimum 220 W çıkış gücüyle, 6.5 ml likit seviyesi ile, 100 ila 315 arası sıcaklık derecesiyle kullanımı sevilen, rahat bir mekanizması vardır.

We will be happy to hear your thoughts

   Yorum bırakın

   Elektronik Sigara Türkiye
   Logo
   Yeni Kullanıcı Oluştur
   Reset Password