200 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargonuz Ücretsiz!

Elektronik Sigara Likit Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Likit Yapımı: Sigara ve diğer tütün ürünlerine oldukça iyi bir alternatif oluşturan elektronik sigaraların en önemli parçasının likit adlı malzeme olduğunu iddia etmek yanlış olmayacaktır.

Çünkü likitlerin cihaz içerisindeki mekanizma aracılığıyla ısınıp buharlaşması yoluyla elektronik sigara kullanılabilir hale gelmektedir.

Bu da elbette zihinlerde likit yapımı hakkında birçok soru işareti oluşmasına yol açıyor. Likit evde yapılabilir mi, likit yapmak için hangi bileşenler gerekir, likit yapımı aşamaları nelerdir gibi soruların akla ilk gelenler olduğunu söyleyebiliriz.

Farklı aromalarla tatlandırılma imkanı bulunan, hatta sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenler için farklı oranlarda nikotin barındıran e-likitler, piyasada satışa sunulduğu gibi uygun koşullar sağlandığında evde de yapılabilir.

Peki kendi likitini yapmak isteyen elektronik sigara kullanıcıları, bu koşulları nasıl sağlayabilir?

Dilerseniz tüm sorularınızı adım adım yanıtlayıp likit yapımı sürecini aşamalar halinde inceleyelim.

Likit Yapımı Adımları

Likit Yapımı, Elektronik Sigara Likit Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Elektronik sigara likitinin hazır olarak kullanıma sunulduğu gibi kendi beğeninize uygun şekilde ev ortamında da hazırlanabileceğinden söz etmiştik.

Hatta deneme-yanılma yöntemiyle farklı aromalarda ve farklı oranlarda likit tatları keşfedebilmeniz ve değişik hazlar yaşayabilmeniz de mümkün.

Durum böyle olunca tabii ki likitini evde yapmayı tercih edenlerin sayısının da giderek arttığını öngörebiliriz.

Ancak her şeyden önce likit bileşenlerini, yani elektronik sigara likit yapımı için gerekli hammaddeleri öğrenmenizde büyük fayda var.

Ardından bu bileşenleri en uygun şekilde bir araya getirmenize yardımcı olacak ekipmanları edinerek likit yapımına başlayabilirsiniz. İşte kendi likitinizi hazırlamak için takip etmeniz gereken tüm adımlar ve detayları…

1. Likit Yapımı İçin Gerekli Malzemelerin Toplanması

Likit Yapımı, Elektronik Sigara Likit Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yemek yaparken dahi ilk iş, yemek içeriğini oluşturan malzemeleri tezgaha dizmek olduğuna göre likit yapımı için de gerekli bileşenleri satın alarak işe başlayabilirsiniz.

Bu doğrultuda, öncelikle elektronik sigara likitleri içinde bulunan 4 temel maddeyi irdelemekte yarar var. VG (bitkisel gliserin), PG (propilen glikol), aroma ve nikotin, e-likitlerin temelini oluşturuyor.

VG ve PG maddeleri, likit içeriğine konulan nikotin ve aromaları seyreltmek amacıyla kullanılıyor.

Aroma da tahmin edeceğiniz üzere elektronik sigara keyfini katlamayı mümkün kılacak farklı içerikler barındırıyor. Bir tütün ürünü olan nikotin de elbette elektronik sigara deneyimine geleneksel sigara tadı katmaya yarıyor.

Dolayısıyla eğer standart sigara kullanımını azaltmak veya bırakmak istiyorsanız, likit yapımı sırasında nikotin oranını düşürebilir veya hiç kullanmayadabilirsiniz.

Tüm bileşenleri hazır ettikten sonra ise gerekli teçhizatı da toparlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu anlamda eldiven, şırınga, beherglas ve likit karışımını muhafaza etmek için likit şişelerine sahip olmanız gerekiyor.

2. Likit Yapımı İçin Karışımın Oranlanması

Likit Yapımı, Elektronik Sigara Likit Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlk aşamayı geçtikten sonra artık likit yapımı için harekete geçebilirsiniz. Eğer ilk defa likit hazırlayacaksanız, internette kolaylıkla bulabileceğiniz tarifleri değerlendirerek bileşenlerin oranlarını kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Biraz pratik yaparak deneyim kazandıktan sonra ise kendi ağız tadınıza ve alışkanlıklarınıza uygun olacak şekilde oranlama yaparak kendi tariflerinizi üretebilmeniz de mümkün.

Likitinizi elde etmek için kikit tarifleri doğrultusunda oranlamaları yapıp eldiven kullanarak bileşenleri şırınga aracılığıyla beherglas içinde verilen oranlarda karıştırın.

Sert bir boğaz vuruşu için PG, fazla miktarda buhar yoğunluğu için ise VG tercih edin. Ardından tercih ettiğiniz aromanın üreticisinin tavsiye ettiği oranlarda kullandığınız aroma ile likitinizi tatlandırın.

Bu adımların sonrasında zevkinize uygun bir likit elde ettiğinizi düşünüyorsanız artık likitinizi şişelemenin zamanı gelmiş demektir.

Son olarak, şişe içeriklerinde kullandığınız tarifleri, oranları ve karışımları not etmeyi unutmayın. Hatta şişe üzerine yapıştıracağınız bir etiket üzerine likit karışımı ile ilgili fikir vermesi için ufak bir not da yapıştırabilirsiniz.

3. Likitin Demlenmesi İçin Bekleme Süreci

Likit Yapımı, Elektronik Sigara Likit Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nihayet likit yapımı sürecini sonlandırdığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak likit içeriğinizin beğeninize uygun hale gelebilmesi için son bir adım daha olduğunu belirtmemizde yarar var.

Bu adımda likit karışımınızın özdeşleşmesi için günde 1 defa birkaç dakika boyunca iyice çalkalayıp ardından 10 ila 20 derece aralığındaki karanlık bir ortamda demlemeniz gerekiyor.

2 ila 4 hafta sonunda demleme süreciniz bittiğinde likitinizin hazır hale geldiğine şahit olabilirsiniz. Bu süre sonunda hazırladığınız elektronik sigara likitinin rengi ve tadı belirgin bir şekilde değişmiş olacaktır. Ve artık sonunda likitinizin kullanıma hazır olduğunu memnuniyetle belirtebiliriz.

Likit yapımının ardından elektronik sigaraların nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahip olmak için de Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

   Yorum bırakın

   Elektronik Sigara Türkiye
   Logo
   Yeni Kullanıcı Oluştur
   Reset Password