200 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargonuz Ücretsiz!

Elektronik Sigara Parçası Atomizer Nasıl Temizlenir?

Pek çok kişi kullanıp atılan kartuşlar yerine tanklı elektronik sigaralardan kullanmayı tercih ediyor. Bu sayede kartuşu yeniden likitle doldurmak ve elektronik sigara keyfine devam etmek mümkün hale geliyor. Elektronik sigara parçalarından atomizer da elektronik sigara likit maddesinin buhara dönüşmesini sağladığı için elektronik sigara kullanımında oldukça kritik bir rol oynuyor. Ancak yüksek kaliteli elektronik sigara deneyimi sürdürebilmek için tankın ve atomizer’ın düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Peki atomizer nasıl temizlenir?

Atomizer temizliğine önem vermeyen kullanıcıların sayısı ne yazık ki küçümsenmeyecek kadar fazla. Fakat atomizer temizliği yalnızca buhar üretimini değil elektronik sigaradan alacağınız keyfi de etkiliyor. Çünkü buharlaşan likit maddeleri, atomizer parçalarına yapıştığı için bir süre sonra buharlaşmayı önlemeye başlıyor ve yanık tadı almanıza yol açıyor. Halbuki atomizer’ınızın hava kanallarının temiz olmasını sağlayarak her kullanımda yepyeni bir elektronik sigara deneyimi yaşayabilmeniz mümkün.

Atomizer Nasıl Temizlenir ?

Atomizer temizliği çok uğraş gerektiren bir işlem gibi görünebilir. Ancak aslında oldukça basittir. Üstelik elektronik sigara deneyiminden alacağınız hazza önem veriyorsanız, en iyi elektronik sigara markalarını tercih etmek kadar düzenli olarak atomizer temizliği yapmanızda da büyük fayda var. Temizlik periyotlarını ise kullanıma göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Çünkü atomizer’ın temiz kalması, elektronik sigara kullandığınız ortamlara ve kullanım sıklığına göre değişkenlik gösterebilir.

Atomizer Nasıl Temizlenir, Elektronik Sigara Parçası Atomizer Nasıl Temizlenir?

Örneğin mesleğiniz gereği açık havada çok fazla bulunuyor ve bu sırada elektronik sigara kullanıyorsanız, havadaki küçük partiküller atomizer içine yerleşebilir ve mekanizmanın tıkanmasına neden olabilir. Diğer yandan elektronik sigara kullanım sıklığınız da atomizer’in ne kadar sürede bir temizlik işlemine ihtiyaç duyduğunu anlamanıza da yardımcı olacaktır. Bu doğrultuda, elektronik sigara kullanıcılarının ortalam 3 ila 10 gün arasında atomizer temizliği yapmaları gereklidir. Neyse ki atomizer temizliği zor bir süreç değildir. İşte atomizer nasıl temizlenir sorusunun yanıtını oluşturacak adımlar…

Kulak Çöpü ile Atomizer Temizleme

Ufak boyutlu birçok şeyde olduğu gibi atomizer başlığının temizliğinde de kulak çöpüne başvurabilirsiniz. Bu sayede atomizer içindeki fitili çıkarmanıza da gerek kalmaz. Kulak çöpü ile temizlik için öncelikle küçük bir kaba izopropil alkol doldurun. Piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz izopropil alkol, atomizer’ı hijyenik hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Daha sonra basit bir şekilde kulak çöpünü alkole batırın ve atomizer’ın içini temizlemeye başlayın. Bobinine yapışan maddeleri tamamen temizleyene kadar kulak çöpü ile hafifçe bastırın. Aynı yöntemi hava akış kanalları için de kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntem, uzun süredir temizlenmeyen atomizer’lardaki sert kalıntıları temizlemede yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda diğer teknikleri kullanmanızda yarar var.

Üfleyerek Atomizer Temizleme

Atomizer’ın hava kanalları tamamen tıkalıysa, üfleyerek temizlik yoluna gidebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için atomizer’ın hava deliğinde bir tıkanma hissettiğinizde pil ucunu ağzınıza götürüp üflemeniz tıkanıklığı gidermede etkili olacaktır. Üfleme sırasında tıkanıklığa neden olan maddelerin ortalığa dökülmesini engellemek adına işlemi lavaboya doğru yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca atomizer hava kanallarını üflemeden önce atomizer’in tamamen soğuduğundan emin olmanız oldukça önemli.

Ataç Yardımıyla Atomizer Temizleme

Atomizer Nasıl Temizlenir, Elektronik Sigara Parçası Atomizer Nasıl Temizlenir?

Atomizer içindeki dar alanları temizlemek için de bir ataçtan ya da kürdan ve iğne benzeri sivri uçlu bir cisimden yardım alabilirsiniz. Cismin sivri ucunu bir parça peçete ile sararak girilmesi zor noktalara ulaşıp tıkanıklık yaratan maddeleri temizleyebilmeniz mümkün. Hatta zorlu kalıntıları yok etmek için peçeteyi hafifçe nemlendirebilir ve tüm kalıntıları nazikçe temizleyebilirsiniz. Ardından atomizer’ın tüm bileşenlerini iyice kurutmanızda fayda var.

Su ile Atomizer Temizleme

Atomizer’ın yeterli düzeyde temizlenmesi için suya başvurmak en etkili yöntem olacaktır. Bu anlamda, atomizer’i ılık su koyduğunuz kabın içine bırakın ve suyun kalıntıları temizlemesi için bu şekilde yaklaşık 30 dakika bekleyin. İşlem bittinten sonra atomizer’i kağıt havlu yardımıyla iyice kurulayın ve hiç ıslaklık kalmadığından emin olun.

Eğer atomizer’i daha fazla dezenfekte etmek için sabunlu su kullanmayı tercih ederseniz, sabunlu suyun ardından sabun kalıntılarından kurtulmak için atomizer’inizi temiz suyla durulamayı unutmayın. Suyun yanı sıra temizlik için karbonat ya da sirke de kullanabilirsiniz. Ancak sabunlu sudaki işleme benzer biçimde tüm temizleme işlemlerinin sonunda atomizer’i mutlaka temiz suyla durulayın.

Atomizer  Nasıl Temizlenir ? Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık atomizer nasıl temizlenir sorusunun yanıtını biliyorsunuz. Buna ek olarak, atomizer temizliğinin önemini de kavradığınızı düşünebiliriz. Fakat yine de elektronik sigaranızın ömrünü uzatmak ve kendi sağlığınızı korumak adına dikkat etmeniz gereken birkaç noktadan bahsetmekte yarar var.

Elektronik sigara parçaları, yüksek çalışma sıcaklıklarına sahiptir. Bu nedenle temizlik işlemlerini cihazınız tamamen soğumadan yapmamalısınız. Aksi halde cildinizce ileri derece yanıklar oluşabilir. Öte yandan atomizer temizliğinde aseton, çamaşır suyu veya diğer kimyasal deterjanları kullanmaktan kaçının. Çünkü atomizer metal parçalardan oluşur ve söz konusu kimyasallarla temas etmemelidir. Bu nedenle daha önce belirttiğimiz temizlik tekniklerine sadık kalmanız sizin için en ideal adım olacaktır.

Atomizer Nasıl Temizlenir, Elektronik Sigara Parçası Atomizer Nasıl Temizlenir?

Atomizer temizlerken tüm hijyen koşullarını sağlamak adına ellerinizi iyice temizlemelisini. Hatta eldiven kullanmanızı da tavsiye ederiz. Ayrıca atomizer tamamen kurumadan kullanmaya asla başlamamalısınız. Eğer yüzde 100 kurumadan atomizer’ı çalıştırırsanız parçalar içinde kalan sıvının iç kısımlara sızmasına yol açabilir ve cihazın zarar görmesine neden olabilirsiniz.

Elektronik sigara hakkındaki diğer tüm detayları öğrenmek için Elektronik Sigara Hakkında Her Şey başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

   Yorum bırakın

   Elektronik Sigara Türkiye
   Logo
   Yeni Kullanıcı Oluştur
   Reset Password